Otázky a odpovede

Autor: Veronika Matejová | 28.6.2012 o 1:23 | Karma článku: 7,68 | Prečítané:  706x

Na niektoré otázky neexistuje odpoveď. Vlastne existuje, ale ty ju ešte nepoznáš. Ešte slnko veľa krát zapadne a znova vyjde, ešte veľa krát bude cesta mokrá a vyschne s rannou rosou. Ešte veľa krát sa zobudíš a nebudeš vedieť prečo. Viem, znie to ako klišé. Ale na správnu odpoveď si jednoducho musíš počkať.

Občas si stačí položiť otázku správne. Vynechať podmieňovací spôsob, nepýtať sa všeobecne, zabudnúť na odpoveď áno alebo nie. Svet nie je čiernobiely. Občas stačí otázku položiť správnemu človeku. Nepýtaj sa sama seba, keď nepoznáš odpoveď. Nepýtaj sa zrkadla, pretože to bude mlčať rovnako ako ty. Nepýtaj sa nahlas, keď nie je nikto na blízku.

Občas sa stačí opýtať toho, kto ti dá odpoveď akú chceš počuť. A keď nie je podľa predstáv, zober si z nej len to čo chceš. To je ako s anglickými pesničkami. Poznáš len pár slov, a utvoríš si obraz o celom texte. Počuješ pomalú melódiu a myslíš si, že je o nešťastnej láske. Pretože to sa ťa teraz týka. Malé sebaklamy ti pomôžu prežiť jazdu na horskej dráhe bez ujmy na zdraví.

Občas stačí otvoriť náhodnú knihu v náhodnom kníhkupectve, prečítať si prvý riadok na ktorý ti padnú oči a odpoveď si preložiť medzi riadkami. Dnes ti to pomôže a zajtra na to zabudneš. Záchranné koleso s prichádzajúcim súmrakom hodíš cez palubu a vyrovnaná s realitou zaspíš v očakávaní nového dňa.

Na niektoré otázky neexistuje odpoveď. Vlastne existuje. Pomaly ju začínaš spoznávať. Bolí, hryzie ako sveter po mame, páli a nedá sa vydržať. Pravda nie je vždy taká, ako si si ju vysnívala. Pravda nerobí kompromisy, nezaujímajú ju tvoje pocity, neskúma tvoje dôvody neveriť. Jednoducho je. Tak, ako je každé ráno nový deň, ako sa slnečnice celý deň otáčajú za slnkom, tak ako je voda mokrá a sneh studený. Taká definitívna a jasná je pravda.

Nech bolí. Nech ti urobí jazvu. Nech si ju zapamätáš, ako si pamätáš prvý sex. Vypi ju do dna ako posledný pohár červeného, pohraj sa s ňou ako so šteniatkom v útulku. Prijmi ju, zmier sa s ňou a potras jej rukou. Ty sa jej nebojíš. Pokojne sa jej pozri do očí a hlavu drž hore. Nezlomí ťa, ani keby na teba namiesto šípov poslala tornádo.

Občas sa stačí pozrieť na veci z iného uhla. Občas stačí počkať. Občas je potrebné si poplakať, občas je potrebné samú seba oklamať tým, čo ti v tej chvíli pomôže. Občas je dobré zastaviť sa a premýšľať, a občas je lepšie neobzerať sa dozadu a ísť ďalej. Raz príde deň, kedy si povieš, že presne toto sa malo stať, aby si bola lepším človekom.

Uvidíš to sama. Raz príde deň, keď otázku položíš správne. Raz príde deň, kedy odpoveďou na tú otázku bude pravda, ktorú budeš chcieť počuť. Celú a do bodky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?